سرطان ۱۹, ۱۳۹۴

هرج ومرج درهرات!

index

یک سردسته هراس افگنان طالب در هرات که چندی پیش به دولت تسلیم شده بود شش تن را مجروح کرد!!

برخى از باشنده گان ولسوالى چشت هرات می‌گویند که يک تن از زورمندان، شش عضو يک خانواده به شمول کودکان را با ضرب چوب و شليک مرمى زخمى کرده است.

حدود صد تن از باشنده هاى قريه اسفرز ولسوالى چشت، به دنبال زخمى شدن شش تن يادشده بعد از چاشت امروز در مقابل دفتر والى هرات، دست به تظاهرات زده خواهان خلع سلاح اين زورمند و افراد آنان و سپردن آنان به پنجه قانون شدند.

عبدالقیوم، ارباب قریه اسفرز و يک تن از مظاهره کننده گان به آژانس خبرى پژواک گفت که شش تن يادشده را فضل احمد و افراد او زخمى کرده اند.

به گفته وى، فضل احمد يک تن از قوماندان سابق طالبان مسلح است که یک سال قبل به پروسه صلح پیوسته؛ اما اکنون نیز با طالبان همکاری دارد.

ارباب اين قريه افزود که فضل احمد با حدود ٢٠ فرد مسلح خود صبح امروز به قريه يادشده آمد و مى¬خواست که از مردم عشر جمع آورى کند.

به گفته او فضل احمد و افرادش، بعد از آن بر يک منزل مسکونى در اين قريه شليک نموده و سه کودک را زخمى کردند که اعضاى اين خانواده نمى خواستند عشر به آن ها بدهند.

او گفت که افراد فضل احمد، سه مرد اين خانواده را با ضرب چوب به شدت زخمى کرده اند.

ارباب قریه اسفرز گفته است که قوماندان امنیه ومقام های ولسوالی چشت، از فضل احمد حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

او از حکومت خواست تا افراد غیر مسوول را خلع سلاح نمایند تا جلو این گونه واقعات گرفته شود.

محمد جواد صادقی یک تن ديگر از مظاهره کننده گان نيز زخمى شدن شش تن يادشده را تاييد کرده و گفته است که سه مرد زخمى شده را به گونه اعتراض با خود به مرکز آورده و سه کودک زخمى شده در کلينيک ولسوالى چشت تحت مداوا قرار دارند.

او هم چنان افزوده است: ” دولت سلاح آنان ( فضل احمد و افرادش) را جمع کند، ما مردم از دست فضل احمد به عذاب هستیم و اگر دولت سلاح این فرد و افرادش را نگیرد، ناگزیر که سلاح بگیرم وبا طالبان بپیوندیم.”

درهمین حال یک تن از افراد مجروح شده در شهر هرات که آلوده به خون بوده، به خبر گزاری پژواک گفته است : ” آی مسلمانان ما را تفنگ سالاران به غارت رسانیده که تفنگ غیر قانونی دارند، به خانه ما حمله کردند، فضل احمد و دین محمد همراه چندین مسلح، ما را همرای تمبه (چوپ های دبل) زدند، ازحکومت می خواهیم که سلاح های غیر قانونی را از این افراد جمع آوری کنند.”

با این حال احسان الله حیات سخنگوی والی هرات، در یک نشست خبری بدون ارايه جزييات در اين مورد، زخمى شدن شش عضو خانواده يادشده را تاييد کرده و آن را ناشى از اختلافات ذات البینی دانست.

او گفته است که جهت بررسی این قضیه، هیئتی از ولایت هرات به ولسوالی چشت رفته است.

به گفته سخنگوی والی هرات پیوستن قوماندان فضل احمد را به پروسه صلح در هرات تایید کرده تصریح نموده است، افرادی که به پروسه صلح می پیوندند، آنان از فیلتر می گذرند و راهى براى پیوستن دوباره آنان با طالبان وجود ندارد.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • howdy! , Everyone loves your current composing a whole lot! amount most people keep up some sort of communications much more about your post for Google? I personally need a expert with this room for you to unravel my personal issue. Possibly that is certainly a person! Looking forward to see an individual.