امریکایی‌ها تنها با هشدار دادن پاکستان بسنده کرده اند  

 مرزبان

پس از تیره شدن روابط میان واشنگتن- اسلام‌آباد حملات تروریستی گروه طالبان که از حمایت همچنانی اسلام‌آباد برخوردار هستند، در افغانستان افزایش چشم‌گیر یافته و بیشتر تلفات برجامانده از این حملات به غیر نظامیان وارد شده است.

****************************

 با وجودی که تنش‌ها میان امریکا و پاکستان به اوج خود رسیده و مقام‌های پاکستان نیز اعلام کرده اند که همکاری‌های امنیتی میان این دو کشور به صفر تقرب کرده است، اما بیشتر آگاهان امور سیاسی به این نظر اند که امریکا آن‌گو‌نه که با لحن تند در برابر پاکستان ایستاده است، در عمل هیچ‌گاه در مقابل پاکستان ایستاده‌گی نخواهد کرد.

پس روی کار آمدن حکومت جدید در امریکا به رهبری دونالد ترامپ، واشنگتن به صورت رسمی پاکستان را به حمایت از گروه‌های هراس افگن متهم کرد و کمک‌های که سالانه در بخش مبارزه با هراس افگنی به اسلام‌آباد می‌پرداخت را نیز به حالت تعلیق درآورد.

با این حال آگاهان امور سیاسی در افغانستان تاکید می‌کنند که امریکایی‌ها تاکنون در برابر پاکستان که دست از تمویل و حمایت هراس افگنان طالب که هر روز در افغانستان دست به قتل عام نظامیان، شهروندان و نهادهای مدد رسان می‌زنند، به جز  هشدار دادن و محکوم کردن اقدام عملی نداشته است.

این در حالیست که واشنگتن در تازه ترین مورد که گروه طالبان حمله تهاجمی را بر هتل کانتیننتال انجام دادند و در این حمله دستکم ۴۳ تن به شمول شهروندان خارجی کشته شدند، به پاکستان بازهم هشدار داده است که  سردسته‌های گروه طالبان را که در خاک آن کشور زنده‌گی دارند، باید بازداشت کند.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که اسلام آباد باید سردسته‌های طالبان که در پاکستان بود و باش دارند بازداشت شوند، زیرا بیشتر حملات تروریستی که از سویی گروه طالبان در افغانستان صورت می‌گیرد، در خاک پاکستان طرح ریزی می‌شوند.

این در حالیست که پس از تیره شدن روابط میان واشنگتن- اسلام‌آباد حملات تروریستی گروه طالبان که از حمایت همچنانی اسلام‌آباد برخوردار هستند، در افغانستان افزایش چشم‌گیر یافته و بیشتر تلفات برجامانده از این حملات به غیر نظامیان وارد شده است.

در همین حال نخست وزیرپاکستان گفته است که هرگاه واشنگتن روند کمک‌ها بر پاکستان را از سر نگیرد و به جای آن  بر این کشور فشار وارد کند، اسلام‌آباد اجازه استفاده رایگان از زمین و فضای این کشور را برای اکمال نیروهای آمریکایی در افغانستان نخواهد داد.

برخی از آگاهان امور سیاسی مدعی اند که امریکایی‌ها آنچه می‌گویند در عمل به گفته‌های خود صادق نیستند و حتا هنوز هم کمک‌های امریکا به پاکستان ادامه دارد.  اتهام دیگری که بر امریکایی‌ها وارد است این که واشنگتن اظهارات تند را که علیه پاکستان صادر می‌کند جهت بقای خود در افغانستان است، زیرا امریکایی‌ها  برای ماندن در افغانستان منافع خود را دارند، اما در پهلوی آن با داشتن روابط به پاکستان از نیاز‌های جدی واشنگتن جهت براورده شدن اهداف است.

 از سویی هم تمویل و حمایت پاکستان از گروه‌های هراس افگن به ویژه گروه طالبان به هیچ کس پوشیده نیست و اسناد و مدارک زیاد ثبت پایگانی رسانه‌های داخلی و خارجی و سازمان‌های امنیتی افغانستان و منطقه در این خصوص وجود دارد و برای جهانیان نیز روشن است که گروه طالبان که در افغانستان می‌جنگند هیچ اراده و صلاحیت از خود ندارند و همه برنامه‌های تروریستی خود را به دستور سازمان استخبارات و ارتش پاکستان انجام می‌دهند و هدف شان جز ریختن خون شهروندان افغانستان و ویرانی چیزی دیگری نیست، اما آنچه صداقت امریکایی‌ها را در خصوص مبارزه با هراس افگنی در افغانستان بیشتر از گذشته زیر پرسش برده این که، واشنگتن تاکنون گروه طالبان را به عنوان یک گروه تروریستی نمی‌شناسد، بل آنان را شورشیان و مخالفان مسلح دولت افغانستان تلقی می‌کند، در حالی که همه عملکردها و روش‌های جنگی این گروه، تروریستی است.

 به تازه‌گی وزارت مالیه ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که نام شماری از اعضای گروه طالبان و شبکه حقانی که دو تن آنان شهروند پاکستان اند را این کشور درج فهرست دهشت افگنان کرده است.

به باور آگاهان امور سیاسی اگر امریکایی‌ها واقعأ آنچه را در برابر پاکستان می‌گویند، چرا در عمل آن را پیاده نمی‌کنند، اما واقعیت مساله این است که موفقیت امریکایی‌ها در براورده ساختن اهداف شان به همکاری پاکستان گره خورده است، بنأ امریکایی‌ها هیچ گاه به گونۀ عملی در برابر پاکستانی‌ها نخواهند ایستاد و تنها مردم افغانستان را فریب می‌دهند.

از سویی هم وزارت دفاع پاکستان به تازه‌گی اعلام کرده است که اسلام‌آباد همکاری استخباراتی خود با با آمریکا را به تعلیق آورده است.

وزیر دفاع پاکستان گفته است که پاکستان سایر تسهیلاتی را که در اختیار آمریکا قرار داده هنوز آمریکا از آن کار گرفته می‌تواند، اما همکاری‌ها در بخش استخباراتی و نیز در بخش دفاعی میان دو کشور به  دنبال تعلیق کمک‌های امریکا به پاکستان به حالت تعلیق در آورده شده است.

تعلیق کمک‌های امریکا به پاکستان را آگاهان امور مکر امریکایی‌ها عنوان کرده تاکید دارند که اگر امریکایی‌ها واقعأ می‌خواهند بر پاکستان فشار وارد کنند تا دست از تروریست پروری بردارد به جای تعلیق کمک‌های امنیتی به اسلام‌آباد، باید رسمأ اعلام کند که کمک‌های خود را به پاکستان قطع کرده است.

با این حال آنچه از فشارها و هشدارهای امریکا بر پاکستان تاکنون افغانستان به دست آورده است، منفی و به ضرر این کشور بوده است که همانا افزایش حملات تروریستی گروه طالبان در این کشور که بر بنیاد یافته‌های استخباراتی همه این حملات در خاک پاکستان طرح ریزی شده و در افغانستان انجام شده اند که افزون بر کشته شدن صدها نیروی نظامی، در پی این حملات هزاران شهروند ملکی این کشور نیز کشته و زخمی شده اند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *