میزان ۲۸, ۱۳۹۶

ترویبون آزاد

جوانان: ضعف استخباراتی سبب افزایش حملات تروریستی شده است

جاوید آریا، فعال مدنی: 

بارها ثابت شده و توام مسوولان امنیتی کشور تاکید کرده اند که کشورهای پاکستان و ایران که همواره خود را سهم داران قدرت و ملت افغانستان قلم‌داد می‌کنند، در تمویل گروه‌های هراس افکن دست دارند و حملات تروریستی در افغانستان به همکاری این دو کشور انجام می‌شود.

امروز همه واقعیت‌ها به ملت افغانستان هویداست که ریشه‌های تروریزم و ساماندهنده‌گان حملات تروریستی در خارج از کشور زنده‌گی دارند و این حملات در خارج از افغانستان طرح ریزی می‌شود، شهروندان افغانستان قربانی رقابت‌های که میان کشورهای همسایه و منطقه وجود دارند، شده اند.  از سویی هم دولت افغانستان هیچ نوع مسوولیت در قبال جان و مال شهروندان کشور ندارد تا جلو حملات هراس افگنان را بگیرد.

تنها راه ممکن برای بیرون رفت ازین بدبختی، آوردن اصلاحات بنیادی در حکومت است، تا حکومت به عنوان نهاد مسوول در برابر مردم و کشور، برنامه‌های کارا را روی دست گیرد و مردم از این بدبختی نجات بیابند.

 پرویز مصمم، دانشجوی خبرنگاری، دانشگاه هرات: 

در حملات خونین یک هفته گذشته در کشور، بیش از ۱۰۰ غیر نظامی و شماری از نظامیان جان باختند و ۱۰۰ ها نفر دیگر زخم برداشته اند. گروه طالبان مسوولیت، حملات تروریستی بر ولایت‌های پکتیا، غزنی و حمله اخیر به پاسگاه نیروهای امنیتی در منطقه میوند ولایت کندهار را بر عهده گرفتند. این خود نشان دهنده آن است که طالبان از ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی استفاده می‌کنند. بارها از سوی تحلیل‌گران نظامی، رسانه‎ها و هم‌چنان مردم به حکومت گوش‌زد شد که با رسیدن موسوم سرما تحرکات نظامی طالبان افزایش خواهد یافت و نهادهای امنیتی باید بیدار باشند، اما آنچه دیده می‌شود؛ برعکس قضیه است.

همه ساله گروه طالبان با رسیدن موسوم سرما حملات تروریستی خود را در مناطق مختلف کشور افزایش می‌دهند. آنان می‌خواهند تا بهار سال بعد هنوز زمزمه‌ ترس و وحشت در گوش‌ مردم افغانستان نواخته شود. این تکتیک هر چند خیلی کلیشه‌ایی نیز به نظر می‌رسد، اما تا کنون خیلی خوب جواب داده است. از سوی هم نهادهای امنیتی هر چند شعارهای زیادی به خاطر برطرف کردن ناامنی‌ها و درک تکتیک طالبان، می‌دهند، اما همه در حد شعار بوده است.

یکی دیگر از عوامل، ادامه بازی‌های فریب‌کارانه سران نظامی پاکستان است. رییس ستاد ارتش پاکستان با آمدنش به افغانستان تنها دهن ترامپ را بسته کرد و هم چنان این را وانمود کرد که پاکستان برای برچیدن لانه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان متعهد است، اما بر عکس هنوز بازی‌های پشت پرده آمریکا و پاکستان برای ناامن ساختن افغانستان جریان دارد.

 ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی افعانستان، بخش دیگری از افزایش ناامنی‌ها است. متاسفانه نهادهای امنیتی پیش از رسیدن زمستان، به خواب زمستانی فرورفته اند. آنان باید بیدار باشند که این بهترین موقع برای دشمن است تا زهر خود را بریزد. در کل می‌توان گفت که نبود استراتیژی مشخص امنیتی و ضعیف کار کردن نهاد‌های استخباراتی سبب شده تا موج ناامنی‌ها هنوز ادامه داشته باشد و از شهروندان عادی و نیروهای امنیتی قربانی بگیرد.

زهرا جویا، خبرنگار: 

در جریان سه روز گذشته گروه طالبان حملات گسترده را بر مراکز و پایگاه‌های نظامیان کشور انجام دادند، این حملات به صورت گروهی بر مراکز آموزشی، فرماندهی پولیس و پایگاه ارتش افغانستان صورت می‌گیرد. طالبان در ولایت‌های فراه، پکتیا، غزنی و کندهار با استفاده از حملات انتحاری و گروهی نظامیان کشور را هدف قرار دادند.

سوال اصلی این است که سر نوشت و ادامه‌ی جنگ در افغانستان چه خواهد شد؟ تا چه زمانی نیروهای امنیتی و شهروندان این کشور مورد حملات تروریستی طالبان قرار  خواهند گرفت ؟

 وظیفه حکومت افغانستان در تامین امنیت جان غیر نظامیان و همچنان سربازان ارتش و پولیس چیست ؟ از کدام روش‌ها استفاده شود تا وضعیت نظامیان کشور بهبود یافته و حملات گسترده طالبان کاهش یابد.؟

به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی حکومت افغانستان برای حمایت ازنظامیان کشور کوتاهی کرده است زیرا گزارش های وجود دارد که در اکثر سنگرهای جنگ، نظامیان با کمبود اسلحه ومهمات مواجه شدند و حتا امکانات ابتدایی را در اختیار ندارند و این امر سبب آن شده است که گروه های هراس افگن با استفاده از امکانات دست داشته شان نظامیان کشور را همواره مورد حملات تهاجمی قرار بدهند.

­

سباوون ناصری، د سیاسی علوم فارغ التحصیل، سلام پوهنتون: 

 د هیواد تروریستانو بریدونو په تیره اونۍ کې ډیر له ۲۰۰ ملکی او نظامی شهیدان و زحمیان لرو چی د خواشنی خبره ده چی دا ده مدیریت له ضعف نه شروع کیږی تر نظامی رتبی څخه ځکه مونږ شاهدان یو چی رتبه د لیاقت په اساس دیر لګ ورکول کیږی په خواشنی سره چی په دی اونی کی پر څو مهمو نظامی برخونوکی بریدونه شوی چی ډیر تلفات یی درلود پکتیا، قندهار، غزنی، کابل چی مونږ په دی بریدون کی لوړ پوری کسان هم له لاسه ورکه چی دا غت ضایع دی و باید ووایو چی زمونږ سرتیری د غټ بریدونه مخنیوی کړی چی د ستاینه قدر دی په پنځمه ناحیه کی یو غټ موتر چی د چاودیدونکي توکينه ډک و حنثی شو او هم داسی په سروبی کی د امنیت کسان یو سراچه موتر چی چاودیدونکی توکی کسان سریی قانون ته وسپاره. زمونړ سرتیری ته ښه امکانات مساعد ندی په وخت کی د نظامی تجهیزات نه رارسیدل غټ ضربه سرتیرو ته رارسږی چی د مقامات توجه باید دکی وی د اوبه د کمبود له وجه نه  په یوه ولسوالی کی زمونږ سرتیری خپل ځان له لاسه ورکړ چی دا د خواشنی خبره ده.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *