عقرب ۵, ۱۳۹۶

تریبون آزاد

جوانان: تا لانه‌های تروریزم از بین برده نشود، مبارزه با هراس افکنی در افغانستان بی‌نتیجه است

اسلم خردمند افضلی، دانش‌آموخته علوم اجتماعی، دانشگاه کابل:

از بدوی حضور آمریکا در افغانستان این مسأله مشهود بود که حضور امریکا در افغانستان نه به خاطر مبارزه با تروریزم،  بلکه به خاطر جلوگیری از نفوذ روسیه و تقویت یکه تازی جهانی آمریکا است.

با توجه به سناریو های در قبال پاکستان که شریک منطقه‌یی ایالات متحده به شمار می‌رود یک چیز برای افغانستان کاملاً معلوم شد و آن این که آمریکا فعلاً برای مشارکت منطقه‌یی هیچ انتخابی جز پاکستان ندارد و حکومت افغانستان هم باید این را خوب بدانند که مشارکت با ایالات متحده را پاکستان هیچ‌گاهی دیده نمی‌تواند .

ظهور داعش بعد از کمرنگ شدن نقش طالبان که ترفند پاکستان در مقابل امریکا بنابر افتادن،  پاکستانی ها از چشم آمریکا بود، خود دلیلی است بر این که گروه‌های تروریستی آن طرف دیورند با حمایت پاکستان تقویت می‌شوند.

دلیل دیگر این مشارکت اعلام راهبرد جدید دولت ترامپ در مقابله با گروه‌های تروریستی در آن‌طرف مرز دیورند و هدف قرار دادن ریشه‌های تروریزم سپردن نام‌های سران گروه‌های تروریستی به دولت پاکستان، امیدی تازه ای را باز کرده است، اما گذشت زمان و اقدام امریکایی‌ها صداقت واشنگتن را در این راستا روشن خواهد ساخت.

حضور ۱۶ ساله امریکا در افغانستان  نتیجۀ چندانی در راستای سرکوب گروه‌های هراس افکن نداشته است اما آنچه  در این خصوص مهم است این که حکومت افغانستان با امریکا وارد مذاکره و گفت‌وگوی جدی شود. تا لانه‌های تروریزم باید در پاکستان نابود شوند.

افغانستان با به امضا رسانیدن تفاهم نامه ی همکاری های امنیتی با امریکا در حقیقت توجه بیشتر شبکه های تروریستی را بخود جلب کرده و دولت افغانستان هیچ‌گاهی استفاده ی مؤثر ازین تفاهم نامه نتوانست و امریکا هم درین خصوص تاکنون چندان صادق نبودند.

علی یعقوبی، دانشجوی خبرنگاری، دانشگاه ابن سینا:

پس از آن که استراتیژی جدید آمریکا در راستای مبارزه با هراس افکنی در افغانستان اعلام شد، تغییراتی در زمینه صلح و مبارزه با تروریزم به وجود آمد، اما اگر پیش از آن را در نظر بگیریم، در مدت ۱۶ سال آمریکایی ها نتوانستند در برابر هراس افکنان بجنگند، با وجود این که سرمایه هنگفت در این زمینه به مصرف رسید، اما نتیجه مثبتی داشته است. مردم افغانستان امیدوار بودند که گروه‌های تروریستی پس حضور نظامی امریکا و سایر کشورهای غربی در افغانستان نمی‌توانند سربلند کنند، اما با گذشت بیش از ۱۵ سال، چنین نشد، بنأ شماری از مردم هم اعتماد خود را نسبت به صداقت امریکایی‌ها از دست داده اند، بدون شک امریکا در افغانستان منافع استراتیژیک خود را دارد و برای رسیدن به آن اهداف، از راه ممکن استفاده می‌کند همان‌گونه که اعلام کرد که به این زودی‌ها افغانستان را ترک نخواهند کرد. اما با شعار مبارزه با تروریزم و دهشت افکنی ادامه خواهد داد، باید گفت که عمل لازم است تا برای همیشه از شر هراس افکنان رهایی یابیم. همه به این پی برده اند که گروه‌های تروریستی چون طالب و داعش از طرف کشورهای منطقه تمویل می‌شوند، به ویژه پاکستان و این مسوولیت آمریکا است که دست پاکستان را از تمویل هراس افگنان کوتاه کند و بالای پاکستان فشار بیاورد که دیگر به هراس افگنان کمک نکند. اما نقش حکومت افغانستان را هم نمی توانیم در راستای مبارزه با تروریزم نادیده بگیریم، این مسوولیت بیشتر بر می‌گردد به حکومت افغانستان که صادقانه در برابر هراس افکنی مبارزه کند و دیگر از حمایت هراس افگنان به نام‌های مخالفان سیاسی و برادر ناراضی دست بردارند و اقدام جدی برای از ریشه کندن آنان کنند.

حسوه ایلیا، دانش‌آموخته ادبیات، دانشگاه غزنی:

پس از رژیم طالبانی در افغانستان و حضور ايالات متحده آمريكا به هدف مبارزه با تروريزم، براي مردم افغانستان ثابت شده است كه آمريكایی‌ها به گونه. شايد و بايد، اين هدف خود را دنبال نكردند. طالبان پس از بيرون شدن شان از افغانستان، در زمان حكومت حامد كرزي دوباره جان گرفتند، آگاهان امور به این نظر اند که طالبان در داخل حكومت افغانستان حمايت گر داشتند، اما حالا حضور و يا عدم حضور و فعاليت گروه‌هاي هراس افکن در افغانستان و منطقه به يك بازي كلان سياسي تبديل شده است كه كشور هاي ابرقدرت دنيا با حمايت و تجهيز طالب و داعش اهداف استراتيژيك خود را در منطقه از راه افغانستان دنبال مي كنند. آمريكا در مدت ۱۵ سال که در افغانستان حضور نظامي داشت و دارد، تا هنوز صادق بودنش براي مردم افغانستان در امر مبارزه با هراس افکنی ثابت نشده است، هميشه تلاش بر اين بوده است كه نشان بدهند كه در اين امر صادق هستند، پس اعلام راهبر دراز مدت امريكا براي افغانستان، آمريكا يك سري كارهاي را روي دست گرفته است براي مبارزه جدي در برابر هراس افکنان و اين مي‌توانيد براي مردم افغانستان نويد بخش باشد، اما آنچه در گذشته انجام داده اند، متاسفانه نتوانستند رضايت مردم افغانستان را به دست بياورند و وضعيت در اين اواخر بدتر هم شد. مبارزه عليه تروريزم يكي از اهداف نشست بن براي افغانستان بود كه متاسفانه به ناكامي انجاميده است، از امريكا و كشورهاي هم‌پيمانش در امر مبارزه با تروريزم و هراس افکني متعهد هستند، در عمل ثابت بسازند نه با شعار.

شاه آغا اکرمي سياسي فعال کندهار:

دتيري يوې لسيزي څخه دامريکايې ځواکونو ښتون بي ګټې وه دوي د تروريستانو او همدارنګه نورې ترهګري ډلي په له منځه وړولو کي پاته راغلي دي او ددوي فزيکي ښتون نور هيڅ مانا نه لري ځکه که چيري دوي دترهګري او دهراس افګنانو دله منځه وړولو لپاره په صادقانه ډول جدي اقدامات کولاي نو نن به افغانستان دنړي ترټولو نا امنه هيواد نه واي زما په نظر دوي په لوي لاس نه غواړي چي دترهګريو او د نا امنيو په وړاندي کوټلي ګامونه پورته کړي ځکه که چيري همدا نن زموږ په هيواد کي امنيت بر قراره سي نو ددوي ښتون نور بي مانا دي او دوي خپل شومو اهدافو ته نسي رسيدلاي چي ددوي داهدافو له جملې څخه ځيني يې پداسي ډول دي چي امريکا غواړي چي په افغانستان کي خپل دايمي حضور ثابت کړي او پدي بهانه چي ګواکي موږ دلته د ترهګرو دله منځه وړلو لپاره فعاليت کوو او په دي سره غواړي چي خپلو سيالانو ته خصوصا روسيې ته دا ور وښيې چي ګواکي دوي دداعش او نورو کړيو د له منځه وړولو لپاره کار کوي له بلې خواڅخه روسيه  بيا په افغانستان کي دداعش له حضور څخه بيره لري چي له دې لاري څخه به پرمسکو باندي به حملي کوي ځکه خو پرامريکا باور نه لري او نوري ډلي دداعش دختمولو لپاره په افغانستان کي حمايه کوي امريکا نه غواړي چي په افغانستان کي سوله او آرامي راسي ځکه که يې چيري غوښتلاي نو دتيري يوې لسيزي راهيسي ددوي ښتون به يو درد دوا کولاي حال داچي ددوي ښتون خپله دنا امني سبب ګرځيدلي دملي وحدت دحکومت په رامنځته کيدلو سره افغان دولت دامريکا سره امنيتي تړون لاسليک کړ چي له مخي به يې امريکا دترهګري او نا امني په له منځه وړولوکي جدي ګامونه پورته کوي خو فريبکاره امريکا حالات بلکل تر پخوا لا هم خراب کړل دوي دلته دافغانستان معادنو ته سترګي نيولي دي او هغه استخراجوي خو دپوښتني څوک نلرو او له بلي خوا څخه په وارو وارو پر بيګناه ملکي افغانانو باندي هوايې بريدونه ترسره کوي او وروسته بيا دبخښني يوه اعلاميه خپره کړي ده چي دانور دزغملو نده پدې وروستيوکي امريکا وپاکستان ته دافغانستان دترهګرو ډلو  يوليست ورکړي او دهغوي څخه يې غوښتنه کړې ده چي ددوي سره يې په له منځه وړلو کي مرسته وکړي حال داچي دترهګرو ډلو اکثريت مرکزونه په پاکستان کښي دي امريکا به هيڅکله صداقت ونکړي

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *