عقرب ۱۹, ۱۳۹۶

تریبون آزاد

جوانان: تروریستان دشمن آزدی بیان هستند

سلام الدين حيدری دانشجوی علوم سیاسی، دانشگاه غرجستان: 

حمله به تلویزیون شمشاد نشان داد که آزادی بیان و رسانه‌ها درافغانستان هرلحظه با خطر مواجه اند و امکان توقف فعالیت رسانه‌های خصوصی وجود دارد. که اگر چنین شود صدای عدالت خواهی که همانا، رسانه‌ها  است درگلو خفه  خواهد شد و دموکراسی و آزادی بیان دیگر وجود نخواهد داشت. این حمله واکنش‌های جدی نهادهای حامی رسانه‌ها و سازمان‌های بین المللی  در پی‌داشت.  ریاست جمهوری، ریاست اجرائیه، دبیرکُل ناتو، سازمان عفو بین الملل، نهاد رسانه یی نی، اعضای مجلس سنا، خبرنگاران و شهروندان حمله روز سه شنبه بر تلویزیون خصوصی شمشاد در کابل را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و آن را جنایت علیه بشریت و خفه کردن گلو عدالت خواهی و آزادی بیان عنوان کردند.

 هر دوریاست؛ ریاست جمهوری وریاست اجرائیه در اطلاعیه های شان یاد اور شدن که تروریستان نمی‌توانند با این گونه حملات جنایتکارانه، مانع فعالیت رسانه‌ها وازادی بیان شده و انها را محدود سازند و ان های که درین حملات دست دارند  دستگیر و به جزا اعمال شان خواهند رسید. اما ای کاش این همه نکوهش‌ها و تقبیح‌ها مثمر واقع می‌شد و نتیجه ی در پی می‌داشت، که ندارد!

مشخص است که هراس افگن و تروریست به آزادی بیان و ارزش‌های انسانی باور ندارد، بنأ وظیفه دولت است تا امنیت شغلی وجانی خبرنگاران و کارمندان رسانه یی را تامین کند تا از شر هراس افگنان در امان باشند و با اطمنان خاطر به اطلاع رسانی و آگاهی شهروندان کشور بپردازند.

از سویی هم  درقسمت بازداشت مجازات وعاملان این گونه قضایا وخشونت‌ها حکومت سهل انگارانه تاکنون برخورد داشته و صدها تن از عاملان حملات تروریستی در زندان‌ها به سر می‌برند و تاکنون شاهد مجازات یکی از این افراد حد اقل نبوده ایم.

  با وجود که همواره نهادهای حامی رسانه‌ها از خطراتی که رسانه‌ها تهدید می‌کند، حکومت را در جریان قرار داده اند، اما متاسفانه اقدام‌های نهادهای امنیتی در این خصوص چندان موثر نبوده است. حمله به تلویزیون شمشماد نخستین حمله بر رسانه‌ها نیست، اما تکرار این حملات نشان می‌دهد که اداره‌های امنیتی توجۀ چندان به گرفتن امنیت نهادهای رسانه‌یی ندارند.

نورالله سنگر، دانشجوی انجنیری، دانشگاه ابن سینا: 

 آزادی بیان از پایه‌های اصلی دموکراسی به شمار می‌رود و فعالیت رسانه‌ها روح دموکراسی در هر کشور به حساب می‌آید  و این روح نیز تنها با فعالیت رسانه‌های آزاد می‌تواند زنده بماند.

 حمله بر رسانه‌، خفه کردن صدای مردم است، حمله بر تلویزیون شمشماد را کسانی انجام دادند که هر روز بر مکتب، مسجد، شفاخانه و کوچه و بازار حملات تروریستی انجام می‌دهند که شهروندان این کشور را به “قتل” می‌رسانند.

 گروه‌های تروریستی(طالبا و داعش) دین، مذهب، زبان، قوم، نظامی، ملکی، آموزگار، داکتر و خبرنگار نمی‌شناسند و مذهب و باور شان کشتن انسان‌ها و ویرانی و دهشت افگنی است، بنأ محکوم کردن به معنای این است که این گروه‌ها اشتباه کردند که بر تلویزیون شمشماد حمله کردند، اما همه اعمال این گروه‌های تروریستی اشتباه و خلاف ارزش‌های انسانی و اسلامی است.  گروه‌های تروریستی می‌دانند که یکی از ابزار‌های با ارزش که شهروندان افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور دارند، رسانه‌ها و آزادی بیان است که توسط رسانه‌ها و با استفاده از آزادی بیان که حق هر شهروند افغانستان است، هر روز چهره زشت و عمل‌کردهای ضد انسانی شان افشأ می‌شود، بنأ هدف قرار دادن رسانه‌ها از اهداف برنامه‌های کلیدی این گروه است.

اکرام الدین حمیدی، دانشجوی، دانشجوی اقتصاد:

حمله بر رسانه‌ها، حمله به آزادي بيان است و اين مستقيماً نقض ماده ٣٤ قانون اساسي افغانستان  است. گروه هاي تروريستي چون طالب و داعش با حمله بر تلويزيون شمشاد نشان دادند كه آنان هيچ احترام به آزادي بيان و قوانين كشور ندارند. اما ادامه حملات تروریستی بر رسانه‌ها و رسانه‌گران کشور را می‌توان يك چالش بزرگ در برابر آزادي بيان و فعاليت رسانه‌ها و خبرنگاران دانست، حكومت بايد براي حراست از آزادي بيان كه در ماده ٣٤ قانون اساسي افغانستان تسجيل شده است، امنیت رسانه‌ها را تامین کند و به گروه‌های هراس افگن اجازه ندهد كه در راستاي تخريب ازادي بيان فعاليت كنند.

زرغونه نورزی، د ننگرهار پوهنتون محصل:

پر شمشاد بريد د بيان پر ازادۍ بريد د هېواد، سولې او د بيان ازادۍ دوښمانانو يو ځل بيا ثابته کړه چې دوئ نغواړي په يوه برخه کې هم د افغانانو پر شونډو خوښي وګوري. شمشاد نړيوال تلويزيون د هېواد يو له هغه تلويزيونونو څخه دى، چې تل يې د ولس غږ په بې پري توګه تر حکومت او چارواکو رسولى، شمشاد يو له هغو رسنيو څخه دى چې خپرونې د اسلامي اصولو او اساسي قانون په چوکاټ برابرې دي.

پر شمشاد بريد، په هېواد کې په سولې، امن او د بيان پر ازاذۍ بريد دى، ملي پرمختګ ټولنه دغه ترورستي بريد په کلکو ټکو غندي، عاملين يې له خداى څخه مخ تورن غواړي. پر شمشاد تلويزيون شوی بريد د بيان پر ازادۍ بريد دی .  هرڅوک ، چې د بيان دازادۍ غږ ټپ کول غواړي د هېواد او دبيان دازادۍ دښمن دی. رسنۍ په خپلواکه توګه  فعاليت کوي. چې  د ولس  او دولت ترمنځ  د پل حيثيت لري او تل يې د حق غږ پورته کړی . او دشمشاد تلويزيون د کارکوونکو کړنې يي وستايلې ، چې  پر وينا يې د پېښې نږدې لږ وخت وروسته يې بېرته خپل نشرات پيل کړل .

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *