قوس ۱۰, ۱۳۹۶

داد و ستد تجارتی میان افغانستان و ازبکستان تا یک میلیارد دالر افزایش پیدا می‌کند

مسوولان سرکنسول ازبکستان در مزارشریف در شمال کشور، تأکید می‌کنند که روابط  بازرگانی این کشور با افغانستان از ۵۲۰ میلیون دالر به یک میلیارد دالر سالانه افزایش خواهد یافت.

میرعادل عبدالرزاق اوف سرکنسول ازبکستان در شهر مزارشریف، هنگام گشایش نخستین مرکز فروشات محصولات اقتصادی و تجارتی ازبکستان گفت که افغانستان و ازبکستان تلاش می‌کنند، گستردش دادستد بازرگانی شان را هرچه بیشتر افزایش دهند، زیرا این کار به نفع هر دو کشور است.
به گفتهٔ آقای عبدالرزاق اوف ازبکستان و افغانستان از ۲۵ سال به این‌طرف روابط اقتصادی و سیاسی با افغانستان دارد و گسترش این روابط برای هر دو کشور مفید خواهد بود.
او، به ملاقات‌های روسای جمهور افغانستان و ازبکستان اشاره کرده، گفت: “آنان تعهدات زیادی را در راستای انکشاف و ترقی اقتصادی و تجارتی وعده سپرده‌اند.”
موصوف می‌افزاید که افغانستان و ازبکستان تعهد کرده‌اند که ارزش روابط تجارتی و اقتصادی را از ۵۲۰ میلیون دالر به یک میلیارد دالر سالانه افزایش می‌دهند.
آقای عبدالرزاق اوف تأکید می‌کند که امسال نیز نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد تبادل اقتصادی و تجارتی میان این دو کشور افزایش یافته‌است.
محمد بشیر توحیدی معاون ولایت بلخ نیز از روابط حسنه ازبکستان با افغانستان ستایش کرده و خواهان گستردش وتوسعه این روابط گردید.
آقای توحیدی می‌گوید که ازبکستان در شرایط مختلف با افغانستان همکاری کرده که این کمک‌ها برای بهبود وضعیت در کشور اثر گذار است.
در همین حال شماری از بازرگانان و مسئولان اتاق‌های تجارت و صنایع ولایت بلخ خواهان بیشتر شدن روابط میان ازبکستان و افغانستان شدند.
گفتنی است که هم اکنون با ارزش نیم میلیارد دالر آمریکایی سالانه افغانستان محصولات تجارتی و تولیدی را از مسیر ازبکستان به آسیا میانه صادر می‌کنند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *