قوس ۲۰, ۱۳۹۴

رئیس شورای ولایتی تخار: هر سربازدر ولایت تخار شش مرمی بیشتر ندارد

نظیفه شریفی/ تخار

رئیس شورای ولایتی تخار می‌گوید، برای هر سرباز حکومت دراین ولایت، شش مرمی داده و مسوولان هم انتظار دارند که سربازان با شش مرمی در برابر هراس افگنان طالب جنگ کند.

********

ارباب روح الله رئیس شورای ولایتی تخار: ” از روزی که دموکراسی در افغانستان به وجود آمد، مشکلات امنیتی در سراسر این کشور خصوصاً در ولسوالی‌های ولایت تخار افزایش یافته است.”

********

آقای ارباب روح الله رئیس شورا ولایتی تخار در گفت‌وگوی ویژه به خبرنگار ولایتی هفته نامه خرد گفته است که دولت مرکزی نیروهای امنیتی این ولایت را تمویل و تجهیز نمی‌کند، بنأ این چالش سبب شده است، که نیروهای امنیتی به باز پس گیری مناطقی که طالبان بر آن کنترل دارند موفق نشوند.

او مدعی است که از حدودی یک سال به این‌سو، بارها اعضای شورای ولایتی، و فعالان مدنی تخار با برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها صدای خود را بلند کردند و از دولت مرکزی خواستند، مناطقی را که طالبان بر آن تسلط دارند، باید برای بازپس گیری آن اقدام جدی روی صورت گیرد و نیروهای امنیتی تجهیز شوند، اما حکومت مرکزی تا کنون اقدامی را که مردم تخار انتظار دارند روی دست نگرفته است.

ارباب روح الله می گوید: ” دو ماه بیشتر می‌شود که ولسوالی درقد در دست طالبان است، اما سرباز با شش مرمی، نمی‌تواند در خط مقدم جنگ برود. به گفتۀ او اگر دولت مرکزی نیروهای امنیتی را حمایت نکند، حکومت محلی با دست خالی هیچ‌کاری کرده نمی‌تواند.”

رئیس شورای ولایتی تخار تاکید می‌کند که گروه طالبان در تخار قوی نیستند، اما ضعف حکومت مرکزی و بی توجهی حکومت به ولایت تخار سبب شده است که طالبان به ساده‌گی کنترل برخی مناطق این ولایت را در دست گیرند.

از سوی‌هم رئیس شواری ولایتی تخار در بخشی از صحبت‌های خود، عامل افزایش ناامنی‌ها را آوردن “دموکراسی در افغانستان” عنوان کرده است.

او می‌گوید: ” از روزی که دموکراسی در افغانستان به وجود آمد، مشکلات امنیتی در سراسر این کشور خصوصاً در ولسوالی‌های ولایت تخار افزایش یافته است.”

رئیس شورای ولایتی تخار مدعی است که افراد غیر مسوول در این ولایت ناقضان و قانون شکنان اصلی هستند. ارباب روح الله می‌گوید: ” اگر یک حادثه در تخار رخ می‌دهد، زمانی که پولیس مجرم را بازداشت می‌کند، به جای این‌که از مجرم باز پرسی شود، تفنگ‌داران غیر مسوول پولیس را تهدید می‌کنند.”

ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان از حدود دوسال به این‌سو می‌شوند که با تهدیدات گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی روبروست. از عمده ترین مشکلاتی که این ولایت به آن گرفتار است، سربازگیری طالبان ازمیان کودکان و نوجوانان مدارس دینی است که حتا این موضوع را شماری از مسوولان امنیتی تخار و سخن‌گوی وزارت امور داخله کشور نیز چندی پیش تائید کردند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Thank you for any other beneficial website ترجمه پشتو به فارسي. Exactly where different could I am getting that kind of information designed in a very perfect method? I've a challenge that i am at the moment operating upon, i have been getting the look outside pertaining to such information.