قوس ۱۰, ۱۳۹۶

زنان و کودکان بی‌سرپرست در میان مهاجران اخراج شده از ایران

مسوولان در ریاست امور مهاجرین ولایت هرات در غرب کشور، از اخراج اجباری مهاجران افغانستانی از ایران خبر داده مدعی شده اند که در میان کسانی که از این کشور اخراج می‌شوند، شماری از زنان و کودکان بی‌سرپرست نیز شامل اند. 

مسوولان این اداره گفته اند، روزانه تنها حدود ۲هزار مهاجر افغان از کشور ایران، از مرز اسلام‌قلعه وارد هرات می‌شوند که بیشتر آنان در وضعیت بد زنده‌گی قرار دارند.

مسوولان این اداره مدعی اند که شماری از زنان و کودکان بی‌سرپرست که به گونۀ اجباری از ایران اخراج شده اند در وضعیت بسیار دشوار قرار دارند و حتا آنان لباس زمستانی هم برای پوشیدن ندارند.

در گزارشی که با تازه‌گی از سویی سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) نشر شده آمده است که جمهوری اسلامی از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ ماه نومبر، ۱۳ هزار مهاجر افغانستانی را از این کشور اخراج کرده این افراد از طریق مرز اسلام قلعه در ولایت هرات و همچنان از طریق مرز ولایت نیمروز وارد کشور شده اند.

در پهلو سایر چالش‌ها، موضوع اخراج و برگشت دادن مهاجران افغانستانی به کشور، یکی دیگر از مهم‌ترین و دشوار ترین موضوع برای حکومت افغانستان به شمار می‌رود. در طی دوسال گذشته به دلیل وخیم شدن اوضاع امنیتی در افغانستان و بلند رفتن میزان فقر و بیکاری در کشور، میلیون‌ها شهروند افغانستان مجبور به ترک کشور شده و شماری از آنان نیز در مسیر راه اروپا در آب‌ها غرق شدند.

با وجودی که کشورهای اروپایی و همچنان دو کشورهمسایه افغانستان(ایران و پاکستان) که حدود ۵میلیون شهروند این کشور را در خود دارند، بارها از اخراج مهاجران افغانستانی هشدار داده بودند، اما بربنیاد گزارش‌ها، حکومت برای جا‌به‌جایی برگشت کننده‌گان و همچنان بی‌جا شده‌گان داخلی هیچ برنامۀ روی دست ندارد.

احمد جاوید نادم رئیس امور مهاجرین و عودت کننده‌گان هرات به ” دویچه وله” گفته است،  روزانه بین ۸۰۰ تا یک هزار مهاجر از کشور ایران به گونۀ اجباری اخراج می‌شوند که بیشتر آنان از طریق مرز اسلام قلعه وارد هرات می‌شوند.

رئیس اداره مهاجرین و عودت کننده‌گان ولایت هرات مدعی شده است که امسال کشور ایران اخراج مهاجران افغانستانی را سرعت بخشیده و تقربأ روزانه دوبرابر افراد در مقایسه به سال پار برگشت داده می‌شوند.

آقای نادم تاکید کرده است که در طی دوماه گذشته نزدیک به ۴۰ هزار مهاجر افغانستانی به گونۀ داوطلبانه از کشور ایران برگشته اند و حدود ۱۸ هزار تن دیگر به گونۀ اجباری نیز از سویی جمهوری اسلامی اخراج شده اند.

بر بنیاد گفته‌های رئیس اداره مهاجرین ولایت هرات، پولیس ایران آن تعداد از مهاجران افغانستانی که کارت اقامت در آن کشور را ندارند را بازداشت و سپس آنان را رد مرز می‌کند.

اداره مهاجرین و عودت کننده‌گان ولایت هرات، مدعی است که از مشکلات عمده و اساسی که در میان اخراج شده‌گان به صورت جدی وجود دارد این است که شماری از زنان، کودکان و افراد بزرگ‌سال بی‌سرپرست در میان اخراج شده‌گان وجود دارند که آنان حتا پول برای خرید نان خشک و لباس ندارند و در وضعیت بسیار دشوار زنده‌گی به سر می‌برند.

بر بنیاد اطلاعات اداره مهاجرین و عودت کننده‌گان ولایت هرات، مهاجرانی که از مرز اسلام قلعه وارد هرات می‌شوند، از مناطق مختلف افغانستان هستند، اما شماری از آنان به دلیل نبود امنیت در مناطق شان و همچنان مشکلات اقتصادی حاضر نیستند به ولایت‌های خود بروند.

آقای نادم مدعی شده است که از میان کسانی که روزانه از مرز اسلام قلعه وارد ولایت هرات می‌شوند، حدود ۵ درصد شان باشنده‌گان ولایت هرات هستند و بقیه  از ولایت‌های مختلف هستند که بر بنیاد یک تفاهم که میان ریاست امور مهاجران و نهادی‌های مدد رسان خارجی صورت گرفته، برگشت کننده‌گان به ولایت‌های شان منتقل می‌گردند.

 این در حالیست که ریاست مهاجرین و عودت کننده‌گان در ولایت هرات گفته است که روزانه بین ۸۰۰ تا یک‌هزار مهاجر از کشور ایران، از طریق مرز “میلک” وارد این ولایت می‌شوند.

احمد حسینی رئیس اداره عودت مهاجرین ولایت نیمروز نیز از وجود افراد بی‌سرپرست، به شمول زنان و کودکان در میان مهاجران اخراج شده از کشور ایران ابراز نگرانی کرده است.

او از پالیسی جمهوری اسلامی در قبال اخراج مهاجران افغانستانی انتقاد کرده و گفته است که باید، شیوه مشخصی به منظور اخراج مهاجرین افغانستانی از کشور ایران طرح ریزی شود تا مشکلات ببار آمده در این زمینه بر طرف گردد.

 براساس تفاهنامه سه جانبه میان دولت‌های افغانستان و ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، ایران اجازه ندارد مهاجران زیرسن قانونی ۱۸ سال، زنان و افراد سال‌خورده را بدون سرپرست اخراج کند.

اما در بخشی از گزارش اخیر سازمان بین المللی مهاجرت آمده است که پولیس ایران، حتی مهاجران افغانستانی که بیمار هستند و نیاز به خدمات درمانی دارند را نیز به گونۀ اجباری اخراج کرده است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز تایید می‌کند که اخراج کودکان از کشور ایران سبب بروز مشکلات فزایده برای خانواده‌ها در دو طرف مرز شده و حالا مسوولان محلی در هرات در صدد حل این چالش هستند. اما محمد افخمی رشیدی، سرقنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات گفته است، این کشور هیچ‌گونه سیاست سخت‌گیرانه ای در مورد اخراج مهاجرین افغانستانی از خاکش ندارد.

او تاکید کرده است که هدف از اقدامات اخیر قانون‌مند سازی حضور اتباع خارجی در کشورشان است.

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارشش تاکید کرده است که اخراج گروهی  مهاجران افغانستانی از کشور ایران تحت تاثیر تعدادی از عوامل سیاسی، امنیتی و دیگر عوامل، هم در افغانستان و هم در کشورهای همسایه اش می‌باشد که میزبان مهاجران هستند.

این سازمان پیش بینی کرده بود که در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۵۶۰ هزار مهاجر بدون اسناد از ایران و پاکستان به افغانستان بازگردند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *