میزان ۲۱, ۱۳۹۶

شماری از اسماعیلیه‌های بغلان: سید منصورنادری قاتل خانواده‌های ماست

ده‌ها تن از خانواده‌های هزاره‌های اسماعیلیه که از ولایت بغلان به کابل آمده اند، خانواده سید منصور نادری را به قتل‌های زنجیره‌یی متهم می‌کنند.

این خانواده‌ها که به خاطر دادخواهی از ولایت بغلان به کابل آمده اند،  تصاویر را با خود آورده اند و مدعی اند که افراد سید منصور نادری اعضای خانواده‌های شان را در پیش چشم‌های شان تیر باران کردند. آنان از حکومت می‌خواهند تا آقای نادری به دادگاه کشانده شود.

یکی از این معترضان می‌گوید: “اگر شما را بدون گناه کسی بکشد چه کار می‌کنید، رئیس صاحب جمهور، رئیس صاحب اجراییه، ما امروز به خاطر دادخواهی آمدیم، اگر خون ما را نگرفتید، فردا خون مان در گردن شما است. “

به گفته این خانواده‌ها هزاره‌های اسماعیلیه، سال هاست که از سوی خانواده سید منصور نادری کشته می‌شوند. و این قتل‌ها به دستور سید منصور نادری و فرزندان او صورت می‌گیرد.

” تا هنوز ۷۰ نفر در چند سال اخیر توسط افراد وابسته به خانواده سید منصور نادری، ترور شده اند که از بزرگان و متنفذان هزاره های اسماعلیه هستند.”

یکی دیگر از این خانواده ها که به مجلس نماینده گان رفته است، می‌گوید که خانواده سید منصور نادری، همسرش را در مقابل چشمان او کشته است.

” شوهرم را در مقابل چشمان من و فرزندانم قصابی کردند و با کادر توته توته کردند. تا حال طفل های من دیوانه و اعصاب خراب در شفاخانه هستند، همرای چهار طفل خورد خود در کوچه و پس کوچه زندگی می کنم و در روی سرک ماندم.”

خانواده سید منصور نادری(سیدکیان) به خانواده ستمگر در ولايت بغلان شهرت دارند، دو ستون پايه حاكميت اين‌ها در ميان هزاره هاي نيكپي، يكي تحميق مذهبي و ديگري توسل به زور است. خانواده سيد كيان، خود را پيشواي مذهبي – سياسي هزاره هاي اسماعيليه مي‌داند.  گفته‌های وجود دارد که كساني كه از پذيرش اين امر سر باز زنند يا به ظلم و ستم آن ها اعتراض كنند، حذف فيزيكي مي‌شوند.

این نخستین بار نیست که شماری از خانواده از ظلم و ستم خانواده سید منصور نادری شکایت می‌کنند، حکایت‌های وحشت‌ناک از عملکرد خانواده سیدمنصور نادری در ولایت بغلان وجود دارد و بارها خانواده آقای نادری به قتل، کشتار و ظلم مخالفان خود متهم شده است.

شهید ثاقب روزنامه نگار و فعال مدنی یکی از این قصه‌های که روش و رویکرد خشن آقای نادری را به تصویر می‌کشد، در صفحۀ فیس بوکش چنین نقل و قول کرده است. “وقتي با سيد منصور نادري آشنا شدم و مرا مسوول فلان منطقه تعيين كرد، برايم گفت كساني را كه مي‌پنداري موانع راهت اند فهرست كن و به قتل برسان.”
سید منصور نادری که خود را رهبر اسماعیلیان افغانستان در نشست‌های رسمی جا می‌زند، هیچ ماموریت رسمی از جانب کریم آقاخان رهبر اسماعیلیان جهان در قبال اسماعیلیان افغانستان ندارد، اما او همواره تلاش کرده است تا با استفاده از این القاب کاذب، امتیاز گیری‌ سیاسی نماید.

 در نشست خبری که چندی پیش از سویی آقای نادری در کابل برگزار شده بود و او در این نشست به نماینده‌گی از اسماعیلیان افغانستان حمایت خود را از یک مقام بلند پایه حکومتی که به همکاری با گروه‌های تروریستی متهم است، اعلام نمود، با واکنش‌های جدی همراه شد.

در پی دادخواهی خانواده‌های که مدعی اند سید منصور نادری اعضای خانواده‌های آنان را به قتل رسانده است، شماری از فعالان مدنی در کشور خواهان رسیده‌گی به ادعای این خانواده شده اند.

 آنان تاکید می‌کنند که اگر حکومت به آنچه این خانواده‌ها ادعا دارند به گونۀ دقیق و بی‌طرفانه رسیده‌گی نکند، اعتماد مردم نسبت به حکومت از بین خواهد رفت.

سمیع دره‌یی فعال مدنی می‌گوید، چند روز است كه صداي دادخواهي شماری از مردم بيچاره و بي دفاعي را مي‌شنويم كه از ترور و وحشت مربوط به يك خانواده  سخن‌می‌گویند و خواهان رسیده‌گی به این جنایت هستند، اما ارگ رياست جمهوري هنوز خاموش است و هيچ حرفي از اين آدرس شنيده نمي‌شود.

 سید منصور نادری یکی از شریکان حکومت وحدت ملی از تیم محمد اشرف غنی به حساب می‌آید. هم اکنون بیشتر از ۳۰ نفر از اعضای خانواده آقای نادری در پست‌های بلند حکومتی به‌شمول سفارت‌خانه‌های افغانستان در کشورهای خارج ایفای وظیفه می‌کنند که همه این افراد از سهمیه اسماعیلیان افغانستان نیز به این پست‌ها گماشته شده اند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • جنایت کار قرن منصور نادری و خانواده جنایت کار اش که بیشتر از بیست سال تمام عواید ولایت بغلان بویژه معدن طلای قریزه غن , فابریکات سمنت و نساجی بغلان و دیگر عواید این ولایت ونیز غصب جایداد رقبای سیاسی اش را که از زمان ظاهر شاه در برابر او پدر اش مبارزه می کردند. طوریکه ابتدا با آمدن قشون سرخ شوروی منصور نادری لیست وطرح ترور این اشخاص را برای روس ها پیشکش نموده و بعد از قتل شان گروپ های وابسته به نادری در منازل آنها یورش برده تمام دارائی های آنها را چور و خانه وجای شان را به آتش می زدند. طرح دوستی با دشمنان و ترور آنها بصورت مرموز توسط افراد وابسته به منصور نادری. در حالیکه او خود را رهبر هزاره های اسماعلی افغانستان خطاب می نماید و تعداد نا آگاهان همچون خدا اورا پرستش می نمایند و افراد که از این فرقه اسماعلیه آگاهی وجرئت گفتن حقایق و نیز افشای جنایات منصور نادری هستند و در برابر جنایات او مبارزه می نمایند آنها را توسط افراد خودش و یا هم توسط افراد خریده شده به پول ترور می نماید طوریکه درهمین چند سال اخیر فقیرشاه خان کاندید شورای ولایتی در بغلان و شخص با نفوذ در بین مردم به تحریک منصور نادری ترور شد , در شبهای عید رمضان رئیس حسن خان یکی از افراد با نفوذ و مبارز قوم نیک پی در منزل اش توسط افراد تفنگ دار با کارد و برچه به قتل رسید. این جنایات او ثابت می سازد که جنایت کاران قوم , مذهب , تبار و منطقه را نمی شناسدند فقط در فکر گرفتن قدرت و از میان ورداشتن افراد هوشمند و با سواد در ساحه شان می باشند. درسال 1383 او قوماندان حسین مشهور به حاجی جنرال حسین از قوم علیجم ولسوالی تاله وبرفک را از جاده میوند اختطاف و بعد از یک ماه عذاب دادن به طمع سگ داده که در سال 1389 زمان کمپاین انخاباتی خود در یکی از منازل مریدان اش فلم آنرا برای همنشنان خود و مردم همان قریه که نهایت اخلاص مند به این جنایت کار قاتل هستند نشان داده است. او بخاطر عقب ماندن اقتصاد و سواد مردم شیوه طالب سازی را نیز در پیش گرفته است که اکثریت طالبان مناطق ولایت بغلان توسط او و پسرانش بخصوص سید جعفر حمایت مالی و نظامی می شوند و این حمایت بدو طریق صورت می گیرد 1- دادن پول به قوماندانان طالبان مستقیم توسط خاندان نادری , 2- امر نمودن اسماعلیه هایکه پشتبان منصور نادری اند به دادن عشر وزکات به طالبان.
  • پیشنهاد به مقامات رهبری حکومت وحدت ملی و سازمانهای حقوق بشر و خانواده مطبوعات: دولت افغانستان , سازمانهای حقوق بشری و مطبوعات باید در خصوص جنایات خاندان نادری سروی حقیقت یابی و تعین جنایات این جنایات کار انجام دهند طوریکه یک هیئت به تمام مناطق ولایت بغلان بفرستند و با خانواده های قربانیان که از ترس این جلاد بی حیا و یا هم نداشتن مصارف رسیدن به کابل جهت عدالت خواهی به پایتخت رسیده نمی توانند زیرا تعداد کسانیکه در جلسات عدالت خواهی حضور دارند شاید در فیصدی نهایت کم درد دیده گان و ستم گشیده گان باشند. ما مردم ولایت بغلان از تمام نهاد های جامعه مدنی , حقوق بشری و حکومت افغانستان خواهان بررسی و به پنجه قانون سپردن این جنایت کاران قرن هستیم به گمان اغلب اگر یک سروی همه جانبه از این قضایا صورت گیرد جنایات خاندان نادری کمتر از حکمت برما در برابر مسلمانان روهنگیانا نخواهند بود چون جنایات او قبیل سوزاندن انسانها , به طمع سگ دادن , تجاوز بر آبرو عزت مردم , ترور و غیره اعمل نابخشودنی است در غیر آن مردم باید در برابر این جنایات دست به تجمعات متواتر در ولایت بغلان و شهر کابل خواهند شد.
  • بنده بقا الدین فرزند امام نظر ولد صوفی خال نظر محصل سال دوم تعلیم وتربیه ولایت بغلان چنین صدای اعتراض خویش را می نویسم. پدر کلان ام بعداز بقدرت رسیدن رژیم کمونستی یک جا با دیگر مجاهدین ولسوالی تاله وبرفک به جهاد علیه این رژیم دست نشانده قد علم کرد بعد از آنکه منصور نادری با حمایت سازمان خاد آن وقت و سازمان کی جی بی بقدرت رسید پدر کلان ام را با کاکایم محمد عیوض را در دره وادوی ولسوالی تاله وبرفک به سخت ترین شیوه به شهادت رسانده و بعد اجساد شان را در بین سنگ لاخ دامنه کوه دفن نموده است که تا هنوز بدسترس ما قرار نگرفته است بنابراین بنده خواهشمندم تا سازمانهای مدافع حقوق بشری و حکومت وحدت ملی یک سروی از بازماندگان ستم دیده از دست منصور نادری و افراد جاهل اورا در تمام نقاط ولایت بغلان و ولایات همجوار انجام دهند زیرا اکثریت کسانیکه به حق شان ظلم صورت گرفته است توان آمدن به شهر کابل را نداردند و نیز اکثریت دیگر از نعمیت سواد بی بهره اند تا از طریق نوشتن نامه به مطبوعات صدای عدالت خواهی شان را بلند نمایند.
  • bookmarked!!, I like your blog!