فشار بر حامیان طالبان بیشتر شده است!

جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل قوای امریکا در افغانستان، روز پنج‌شنبه به شبکه NBC گفته است که جنگ در افغانستان به بن بست مواجه است.

او توضیح داد که از اعلام سیاست جدید امریکا صرفا نود روز سپری شده است، اما پس از ورود نیروهای تازه نفس امریکایی که ما صلاحیت بیشتری به دست آورده ایم، فشار را متوجه عوامل خارجی جنگ افغانستانمی کنیم. درواقع آن چه ما انجام می دهیم تابع شرایط و زمان نیست. ما کلیه شرایط را به هدف برنده شدن درجنگ تعیین کرده ایم.

او در باره سخنان رئیس جمهور ترمپ را نقل کرده است که گفته بود، من به طور مستقیم خطاب به مردم افغانستان می‌گویم؛ همه سرگرم صحبت درباره فرآیندی هستیم که چند ماه قبل در باره آن سخن گفته بودم. ما راه را باز کردیم که جلو برویم. هدف ما از جنگیدن برنده شدن است. ما بعد ازین صرفا برای ادامه دادن به جنگ مبارزه نمی کنیم. ما برای رسیدن به پیروزی می جنگیم. شما در سه چهار ماه اخیر وضع را تغییر داده اید که کسی آن را شاهد نبوده است.

وی گفت که ترمپ بر وی اعتماد دارد.
در این حال به گزارش لاس انجلس تایمز، ترمپ به روز پنج‌شنبه درمراسم شکر گزاری سالیانه طی تماس ویدیویی با نظامیان امریکا درکابل از نیروهای امریکایی درخارج از مرزهای آن کشور سپاسگزاری کرد و اظهار داشت که آنان باید افتحار پیروزی در جنگ افغانستان را ثبیت کنند.

این در حالیست که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری که به تازه‌گی به مسکو رفته بود،، به مقام‌های روسی گفته است که حمایت شما از طالبان مساله حساس است.

روزنامه استار ستریپ؛  نوشته است که آقای اتمر مشاور شورای امنیت ملی دکترغنی به روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته است که او از کرملین خواسته است برطالبان فشار بیاورد تا به مذاکره با کابل حاضر شوند. آقای همچنان تاکید کرده است که روسیه نقش مؤثری درآوردن طالبان به میز مذاکره و صلح با دولت افغانستان دارد.

این روزنامه در گزارشش آورده است که آقای اتمر به همتای روسی خود نیکولای پاتروشیف گفته است که اگر شما با طالبان درتماس هستید، لطفاً با بهره گیری از این ارتباطات در جهت تقویت مذاکرات صلح اقدام کنید. طالبان نباید از تماس با روسیه به هدف ادامه جنگ بهره برداری کنند.

آقای اتمر افزود که اتهامات وارده از سوی امریکا بر روسیه مبنی بر ارسال جنگ افزار و دیگر منابع جنگی به طالبان یک مساله حساس است. او همچنان گفته است که ادعا های اثبات ناشده در مورد کمک امریکا به داعش نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

حنیف اتمر به این مساله اشاره کرد که دولت کابل به روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و متحدان بین المللی پیشنهاد داده است که باید یک ماموریت حقیقت یاب به هدف بررسی چنین اتهامات آغاز شود. دیدار اتمر از مسکو درحالی صورت می‌گیرد که جدال روسیه بر سر افغانستان به اضافه اکرائین و سوریه بالا گرفته است.

نیکولای پاتروشیف مشاور شورای امنیت ملی روسیه به روز چهارشنبه یک نشست غیررسمی را با حضور نماینده‌گان افغانستان، و شش کشور آسیای میانه برگزار کرد. به گزارش انترفاکس، درین جلسه در باره تهدید های تروریزم، قاچاق مواد مخدر وهمچنان آشتی ملی درافغانستان صحبت شد.

اتمر صریحاً از اعمال فشار برطالبان سخن گفت و پاتریشیف ضمن حمایت از سخنان اتمر اظهار داشت که ما ازین موضع کابل به طورکامل حمایت می کنیم. وی گفت که آنان از طالبان خواسته اند که با فراخوان مذاکرات مستقیم با کابل لبیک بگویند و اگر آن ها دراستفاده ازین فرصت راه اشتباه بروند، خطای بزرگی را مرتکب خواهند شد.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *