حوت ۲۷, ۱۳۹۵

مبارزه با تروریزم مسوولیت مشترک همه‌گان!

با آمدن بهار و گرم شدن هوا نگرانی جدی از شدت گرفتن جنگ‌ها در کشور در میان شهروندان کشور به میان آمده است. این درحالیست که در زمستان امسال هراس افگنان طالب بر خلاف سال‌های گذشته به جنگ علیه نیروهای امنیتی ادامه داده و حتا موفق به تسلط برخی مناطق کشور نیز شدند. 

نگرانی ازشدت گرفتن جنگ در بهار امسال نه تنها در میان شهروندان و سیاسیون کشور، بل در میان مقام‌های سازمان ناتو نیز بالا گرفته است.

دبیرکل ناتو در شهر بروکسل مرکز این سازمان در جریان ارایه گزارش سال ۲۰۱۶  گفته است، با آمدن بهار جنگ‌ها در افغانستان شدت خواهند گرفت و نیروهای امنیتی این کشور به حمایت بیشتر ناتو نیاز دارند.

 او همچنان تاکید کرده است که گسترده شدن دامنه جنگ در افغانستان و حضور گروه‌های طالبان و داعش یک تهدید جدی به شمار می‌رود که نیاز است که نیروی بیشتر به افغانستان اعزام شود تا از تروریزم و گروه‌های تروریستی به گونۀ جدی سرکوب شوند.

امسال نیروهای امنیتی هم بر علیه طالبان و هم برضد جنگجویان داعش در برخی مناطق کشور در جنگ بودند، بنأ این موضوع که گروه‌های تروریستی در افغانستان هنوز هم یک تهدید هستند به هیچ کس پوشیده نیست، اما آنچه هنوز هم به عنوان یک پرسش در میان شهروندان کشور مطرح است این که جهان آن گونه که انتطار می‌رفت، در طی ۱۵ سال گذشته گروه‌های هراس افگن در افغانستان را سرکوب کند، چنین اقدامی نکرده است.

همچنان اظهارات دبیرکل ناتو نیز حکایت از این واقعیت دارد که گروه‌های تروریستی در طی سال‌های گذشته آن گونه که انتظار می‌رفت سرکوب نشده اند.

 جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا در طی ۱۵ سال گذشته فشار لازم را حامیان اصلی گروه‌های تروریستی که افغانستان فعالیت دارند، نیاروند تا دست از تروریزم پروری بردارند، بنأ یکی از دلایلی که امروز گروه طالبان دوباره قادر به تسلط شهرها می‌شوند، همین موضوع است و در آینده نیز در صورتی که دست پاکستان از حمایت گروه طالبان کوتاه نشوند، دشوار خواهد بود که بتوان طالبان را در میدان‌های جنگ نابود کرد.

هرچند این واقعیت برای همه‌گان روشن است که گروه طالبان از راه جنگ قادر به سقوط حکومت نخواهند شد، اما آنچه سبب نگرانی شهروندان کشور است این که این گروه با انجام حملات تروریستی(انتحاری) هر روز مردم به قتل می‌رسانند و این سناریویی تراژیدی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

نیروهای امنیتی کشور شجاعانه در سنگرهای نبرد قرار دارند و از خاک و ناموس موردم دفاع می‌کنند، اما مشخص نبودن تعریف از دشمن در سطح رهبری حکومت نیز سبب شده است که گاهی این نیروها در میدان‌های نبرد زمین‌گیر شوند.

 از سویی دیگر با وجود حضور هزاران سرباز خارجی که با مدرن ترین سلاح‌ها و تکنولوژی  مجهز هستند، هنوز هم هراس افگنان آزادانه در برخی مناطق افغانستان فعالیت دارند، بنأ چگونگی مبارزه با تروریزم و گروه‌های تروریستی هم از سویی رهبری حکومت و هم از جانب نظامیان بین المللی در افغانستان مشخص نیست که این ابهامات اعتماد مردم را نسبت به حکومت ومبارزه جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریزم با پرسش‌های روبرو ساخته است.

در صورت که تروریزم و گروه‌های تروریستی تهدیدی برای جهان به خصوص کشورهای غربی به شمار می‌روند، اما در این میان سال‌هاست که شهروندان افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور به تنهایی در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند و قربانی می‌دهند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *