عقرب ۲۶, ۱۳۹۶

نتیجۀ یک نظر سنجی؛ جنگ در افغانستان نسبت به ۹ سال پیش پنج برابر افزایش یافته است

نتیجۀ یک نظر سنجی که از سویی دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد (اوچا) صورت گرفته است نشان می‌دهد که جنگ در افغانستان در مقایسه به ۹ سال پیش پنج برابر افزایش یافته است.

در گزارش این نهاد آمده است که افزایش جنگ و درگیری‌ها در افغانستان سبب شده است که این کشور از فهرست کشورهای که از جنگ بیرون شده اند دوباره در جمع کشور‌های قرار گرفته است که در حال جنگ قرار دارند.

بربنیاد گزارش “اوچا” که روز پنج شنبه  به نشر رسیده است، از آغاز ماه جولای تا ماه سپتمبر سال روان میلادی، به گونه اوسط روزانه هشتاد مورد منازعات مسلحانه و جنگ در افغانستان، به ثبت رسیده است که در شش سال گذشته بیشترین وقایع منازعه مسلحانه را در این کشور نشان می‌دهد.

در بخشی از گزارش این نهاد آمده است که ارزیابی استراتیژیک ملل متحد در سال ۲۰۱۷ افغانستان را از میان کشورهای که از حالت جنگی بیرون آمده، در میان کشورهای که در حال جنگ اند، شامل کرده است.

بربنیاد یافته‌های اوچا، در طی نه ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۲۹۰ واقعه منازعه مسلحانه یا جنگ، در مناطق مختلف افغانستان صورت گرفته است که نسبت به سال ۲۰۰۸ میلادی، پنج برابر افزایش را نشان می‌دهد.

اوچا در گزارشش افزوده است که گسترش جنگ در افغانستان که خشونت‌های مذهبی در کابل، نیز شامل آن می‌شود، موجب تلفات سنگین، برای دوطرف درگیر شده است.

همچنان در گزارش این نهاد تاکید شده است که  همکاران صحی این اداره، در سال جاری، ۶۹ هزار بیماری تروما را به ثبت رسانیده اند که نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

با این حال چنانی که گزارش‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد افزایش جنگ‌ها در مناطق مختلف افغانستان افزون بر این که میزان تلفات نظامیان را بیشتر ساخته است، تلفات غیر نظامیان نیز چند برابر افزایش یافته است که بیشتر غیر نظامیان قربانی حملات انتحاری گروه طالبان و داعش و همچنان کارگذاری ماین‌های کنار جادۀ هستند.

 بیکاری فقر و فرار شماری هنگفت شهروندان افغانستان از کشور به دلیل افزایش بحران از دیگر پیامدهای مخرب جنگ است که این موضوع نیز از چالش‌های جدی به شمار می‌رود، اما حکومت افغانستان هیچ برنامۀ که حد اقل بتواند میزان فرار از کشور را کاهش دهد نداشته و تنها مسوولان وزارت مهاجرین با برگزاری نشست‌های خبری خاک به چشم مردم زده اند.

افزون بر این که شماری زیادی از شهروندان افغانستان در طی سال‌های گذشته کشور را ترک کردند، تعدادی دیگر نیز به دلیل افزایش درگیری‌ها مجبور به ترک خانه و منطقۀ خود شده و به مناطق نسبتأ امن آواره شده اند که با فرا رسیدن زمستان و فصل سرمآ در وضعیت بسیار بد زنده‌گی به سر می‌برند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *