نخستین آرشیف افغانستان بخشی از کتاب‌خانه کانگرس امریکا شد

عکس ها، صداها و ویدیوها که حکایت از زمان تجاوز اتحاد شوری پیشین تا سال ۲۰۱۲میلادی دارد، برملا می کند، در مدت هفت سال به زبان های فارسی دری، پشتو و انگلیسی برای بهره برداری تهیه گردیده است.

این آرشیف تاریخی معلومات با ارزش را درباره لحظات روزمره جهاد افغانستان علیه نیروهای شوروی پیشین، مبازره علیه دهشت افگنی به رهبری ایالات متحده و موضوعات مهم داخلی اففانستان را ارائه می‌کند. این اسناد  تو سط مرکز نشراتی افغان مستقر در کابل، به کتاب‌خانه کانگرس ایالات متحده اهدا شده است.

 دیوید ماو، سرپرست کتاب‌خانه کانگرس ایالات متحده گفته است: “اکنون ما این آرشیف دیجیتلی را در کتاب‌خانه کانگرس نگه‌داری می‌کنیم و در اتاق‌های مطالعه خود آن‌ها را برای بهره برداری عامه آماده خواهیم ساخت.”

در کتاب‌خانه کانگرس میلیون‌ها نسخه ویدیویی، صوتی، چاپی و سمبولیک آرشیف گردیده است.  این دومین کتاب‌خانه بزرگ در ایالات متحده است.

حاجی سید داوود، رئیس مرکز نشراتی افغان می‌گوید یک کاپی از آرشیف که مبین بدبختی‌های دهه ها در افغانستان است به این کتاب‌خانه سپرده است.

“این آرشیف، متشکل از ۱۲۰۰ ساعت ویدیو، ۳۵۷ ساعت صوت و ۹۴۶۵۵ قطعه عکس و سلاید می‌باشد.  این همه از سی و چهار ولایت جمع آوری شده و سی موضوع را دربر می‌گیرد.”

در نشستی که به این مناسبت در کتاب‌خانه کانگرس برگزار شده بود، شماری از اعضای پیشین و کنونی کانگرس ایالت متحده، نویسنده‌گان، ژورنالیستان، دیپلومات‌ها و دانشجویان افغانستانی و امریکایی، به شمول وزیر تحصیلات عالی و اطلاعات و نماینده وزارت خارجه ایالات متحده، شرکت داشتند و برخی از آنان در مورد این گنجینه تاریخی صحبت کردند.

ستیفن اولسن، مسوول شرکت تولیدات فرهنگی وآموزشی، در جمع آوری، ترتیب و دیجیتل سازی مواد این آرشیف زحمت بیشتر کشیده است.

او در مورد نخستین روزهای مستند سازی این اسناد در داخل افغانستان گفت که پس از آغاز نخستین هفته آموزشی، هم‌کاران خود را با کمره های ویدیویی و عکاسی به مناطق مختلف افغانستان فرستاد تا نظریا ت جدید و صحنه‌های مشخص ویدیویی را نیز ثبت کنند.

رئیس مرکز نشراتی افغان گفته است که نسل جدید از این آرشیف با ارزش، برای نوشته‌های تحقیقاتی، به مثابه یک منبع تاریخی رایگان استفاده کرده می‌توانند.

این اولین آرشیف از حوادث تاریخی افغانستان است که بگونه رسمی جز یک کتاب‌خانه معتبر جهانی می‌گردد.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *