حمل ۱۲, ۱۳۹۶

نوشیدنی‌های الکلی چرا قانونی نشود!

 طاهر پیمان

نوشیدن الکل در جهان غرب در مجالس لوکس و مهمانی‌های بزرگ صورت می‌گیرد و یک امر معمول است؛ امروزه در افغانستان هرچند نوشیدن الکل جرم شمرده می‌شود، اما در بسیاری از مجالس خصوصی و شب نشینی‌های جوانان، نوشیدن آن به یک امر طبیعی تبدیل شده است، که به دلیل معیاری نبودن الکل‌ها تاکنون جان ده‌ها تن را گرفته است.

 آمارها نشان می‌دهد که در چند روز نخست سال نو بیش از ۳۰تن در اثر نوشیدن الکل در کابل پایتخت کشور جان باخته اند. الکل های که در پایتخت کشور به فروش می رسد، معیاری نیست و در کنار خطرهای حمله‌های تروریستی، راه‌زنی و ده‌ها خطر دیگر،  به عنوان یک خطر  جدی برای مصرف‌کننده‌گان شده است که سبب کور شدن، فلج شدن و حتا مرگ آنان نیز شده است.

از آن‌جایی که نوشیدن الکل در اکثریت کشورهای جهان یک امر عادی و قانونی است، در همین حال دولت ها تولید و پروسس آن را نظارت و کنترول می کنند، اما در افغانستان که یک کشور اسلامی است، نوشیدن آن منع است و خلاف قانون. بنابراین نوشیدنی‌های الکلی به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند که هیچ کنترول از سوی حکومت صورت نمی گیرد.

بیکاری و مشکلات اجتماعی کشور، جوانان را افراد روانی و افسرده ساخته است و جوانان برای پایین آوردن میزان نگرانی خود ناگزیر می‌شوند تا به نوشیدن الکل رو بیاورند.

در افغانستان کمتر کسی پیدا می‌شود که از برای مستی و خوش گذرانی مشروب بنوشد،  اما اکثراً با نوشیدن الکول می‌خواهند به استرس روحی شان غلبه کنند و دمی با آن بیاسایند.  اما دیده می‌شود که همان مواد تسکین درد، جان شان را می‌گیرد و برای همیشه از درد و مشکلات رها می شوند. اما این راه حل نیست، کشته شدن جوانان ما آن هم در اثر نوشیدن الکل های بی کیفیت و کشنده، فاجعه است که باید جلو آن گرفته شود.

فروش نوشیدنی های الکلی در کابل»پایتخت» به بازار سیاه مبدل شده است و جاهای مشخص برای خود دارد که هر کس می‌تواند خریداری کند و از آن استفاده کند. اما جای تاسف این است که هیچ گونه بازرسی و کنترول از این فروشگاه ها صورت نمی‌گیرد، کسانی که استفاده می‌کنند نمی دانند که این الکل در کجا تولید می‌شود و چه گونه تولید می شود، اما چون نیاز دارند، هر طوری که شده پیدا می‌کنند و استفاده می‌کنند.

تولید و همچنان وارد کردن الکل در افغانستان غیر قانونی است، اما یک تجارت خیلی بزرگ جریان دارد که مافیای مواد مخدر با وارد آن پول‌های هنگفت را به جیب می‌زنند و به حکومت مالیه نمی‌دهند. از سوی دیگر معلوم نیست آنچه را که به نام نوشیدنی الکلی وارد بازار می‌کنند، از چه ساخته شده است و میزان خطر آن چقدر است و فیصدی آن چه اندازه است. وقتی چنین تجارت بزرگ در افغانستان جریان دارد و امکان جلوگیری از آن نیز خیلی کم است، چرا قانونی نشود!

حکومت افغانستان اراده برای منع کردن واردات، فروش و استفاده الکل نکرده است در حالی که فروش و وارد کردن این نوع نوشیدنی‌الکلی و داروه‌های روان‌گردان غیر قانونی است و مجازات قانونی دارد، اما این نوشیدنی در برخی از فروشگاه‌ها به گونه آزادانه به فروش می‌رسد و آمران حوزه‌های امنیتی در بدل گرفتن پول از فروشگاه‌های داروهای روان‌گردان و نوشیدنی‌های الکولی با آن‌ها مدارا می‌کنند.

 این نوشیدنی‌های که در افغانستان به ویژه در پایتخت به فروش می رسد بیشتر از پاکستان وارد می‌شوند و پاکستان هیچ‌گاهی تولیدات خود را دست اول برای افغانستان صادر نمی‌کند و ادعا هایی هم وجود دارد که در الکل‌های که از پاکستان وارد می شود، مواد سمی مخلوط است که سبب مرگ تدریجی و استفاده زیاد آن سبب مرگ آنی می شود.

به هر روی متاسفانه حکومت در هیچ مورد اراده جدی نداشته است و به مشکلات و بلاهای که بر سر مردم می‌آید توجه نمی‌کند و این معضل اجتماعی هم به گردن شهروندان اضافه گردیده است. به‌این اساس اگر حکومت جلو قاچاق غیرقانونی نوشیدنی‌های الکلی را نمی‌گیرد و همین‌گونه این نوشیدنی جان شهروندان را بگیرد، بهتر است واردات آن قانونی شود، تا که حکومت از گرفتن مالیه از واردات آن عایدی حاصل اش شود و هم‌چنین از واردات آن نظارت صورت بگیرد تا که این گونه، جوانان از نوشیدن الکل‌های غیربهداشتی، جان ندهند.

Please rate this

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • واقعا جای تاسف هسته به یک رسانه نوشتاری دریک جامعه ی اسلامی که راه حلش برای کمتر شدن اضرار شراب وشراب خواری قانونی ساختن آن باشد!! برادر من کسی که متن را نگاشته ی راه حل این نیست شراب را دین وآیین ما حرام میداند عقاید ما با راه حل شما سازگار نمیباشد !! راه حلی منطقی بدهید !! همه ی این معضلات انشاءالله با تغیر نظام وبرپایی خلافت راشده ازبین خواهد رفت!!